W Rzeszowie powstanie wielkoskalowa pompa ciepła
W czwartek w Rzeszowie podpisana została umowa na dzierżawę terenów pod zabudowę pompy. Dokument podpisali prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Rzeszowie Marcin Lewandowski oraz dyrektor miejscowej Elektrociepłowni Tadeusz Kępski.
Obecny na uroczystości prezes PGE Dariusz Marzec podkreślił, że w Rzeszowie powstanie pierwsza w kraju wielkoskalowa pompa, które będzie odzyskiwała ciepło z oczyszczonych ścieków.
„Dzięki pompie ciepło ze ścieków powróci do mieszkańców w formie bezemisyjnej, czystej energii. Takie rozwiązana będą powstawać także w innych miastach kraju, ale pierwszą tego typu instalację uruchomimy w Rzeszowie” – dodał Marzec.
Prezes PGE podkreślił, że dzięki odzyskowi ciepła, ścieki które trafią do Wisłoka będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.
Inwestycję będzie realizowała PGE Energia Ciepła, prezes spółki Grzegorz Krystek powiedział, że po podpisaniu umowy z rzeszowskim MPWiK, firma rozpoczyna przygotowania do realizacji inwestycji.
„Przewidywana moc tej instalacji to będzie ok. 14 MWt (megawatów cieplnych), w zależności od temperatur przepływów to się może zmieniać. Inwestycja pochłonie ponad 76 milionów złotych, takie są nasze założenia projektowe na dzisiaj” – mówił.
W rozmowie z PAP Krystek dodał, że jeśli uda się uzyskać wszystkie potrzebne pozwolenia i zgody np. środowiskowe - to inwestycja powinna być gotowa w 2027 r.
Prezes PGE EC dodał, że we Wrocławiu istnieje podobna pompa wielkoskalowa, ale jest ona oparta na ściekach brudnych.
„A to oznacza, że jest tam dużo więcej problemów eksploatacyjnych. Dlatego tutaj zdecydowaliśmy się na zabudowę wielkoskalowej pompy ciepła na ściekach oczyszczonych, to daje m.in. pewność zasilania, długoterminowe dostawy ciepła, jak i powoduje to, że ta oczyszczona, czysta woda jest chłodzona i dopiero wtedy wraca do środowiska w bardziej naturalnym stanie” – powiedział.
Krystek zaznaczył, że budowa wielkoskalowej pompy ciepła w Rzeszowie jest jednym z elementów realizacji strategii dekarbonizacji grupy PGE.
W uroczystości udział wziął również prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który podkreślał dobrą współpracę z PGE. „Jesteśmy jednym z pięciu polskich miast, które pracują nad uzyskaniem neutralności klimatycznej do 2030 roku. Dlatego taka współpraca jest dla nas bardzo istotna” – mówił.
Fijołek zapowiedział, że podpisana w czwartek umowa będzie jednym z załączników do Climate City Contract. To dokument, który samorząd prześle do Komisji Europejskiej.
„W tym dokumencie przedstawimy plan, jak i kiedy będzie rezygnować ze źródeł energii, które wykorzystują węgiel. Po to, aby osiągnąć zeroemisyjność” – dodał Fijołek.
PGE Energia Ciepła z grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km.
Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/75742/ oraz https://wideo.pap.pl/videos/75747/ (w wersji surowej do edycji) (PAP)
huk/ drag/ jpn/